Chleb z zakwasem i czeskim piwem


Chleb z zakwasem i czeskim piwem

Dzisiejszy chlebek, jak często upiekłam z zakwasem, ale i z czeskim piwem, które jak wiecie po otwarciu pieni się jak szampon🤣. Jednak w tym wypadku jest to jego zaleta, bo daje ciastu na chleb dużego kopa do należytego wyrośnięcia. Pozostałe dodatki też nie są bez znaczenia, bo nadają chlebowi ostry, rasowy smak. Ten przepis jest przeze mnie ułożony. Polecam nie pomijać żadnego z tych składników i ich ilości.

Chleb z zakwasem i czeskim piwem
Chleb z zakwasem i czeskim piwem
Chleb z zakwasem i czeskim piwem
Składniki Chleba z zakwasem i czeskim piwem:
  • 300 g mąki T-550
  • 250 mąki T-1050
  • 50 g mąki T-1800
  • 50 ml wody gorącej
  • 400 ml piwa czeskiego
  • 4 g suchych drożdży
  • 1 łyżka cukru brązowego
  • 10 g soli
  • 2 łyżki miodu płynnego
  • 4 łyżki siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka kolendry całej – ziarenek
  • 150 zakwasu (patrz tutaj po tygodniu, kiedy to zaczynasz ponownie od 50 g jeszcze zostanie ci na zaczyn)

Instrukcja przygotowania ciasta na -Chleb z zakwasem i czeskim piwem-:

Najlepiej, jeśli wszystkie składniki będą mieć temperaturę pokojową. Najpierw do miski robota wlej wodę i piwo, dodaj zakwas, miód, śrutę i drożdże wymieszaj składniki dokładnie trzepaczką maszyny, i pozostaw do naciągnięcia. Gdy na wierzchu ponownie pojawi się gęstą piana dodaj mąki z solą, kolendrę, ziarna lnu i zagnieć ciasto. Im dużej będziesz zagniatać, tym większe będą pory w  tym cieście, ale bez przesady wystarczy  5-7 minut. Jeśli ciasto jest za luźne wyjmij na stolnicę i podsyp trochę mąki, po czym wgnieć ją dookoła w ciasto i ponownie zagnieć dokładnie. Ciasto na chleb z łączonych mąk, po pierwsze te mąki muszą być wcześniej dobrze wymieszane, musi być dobrze zagniecione. W przeciwnym razie, po upieczeniu  mogą sie pojawić ciemne smugi na jasnych obszarach, wiem to z doświadczenia.

Zagniecione ciasto przykryj i postaw w bardzo ciepłe miejsce. Jeśli zależy Ci na czasie a pomieszczenie nie jest zbyt ciepłe, przełóż ciasto do plastykowej miski z przykrywka, zawiń w ciepły ręcznik, bo ciasto będzie ciepłe, tym samym stworzysz termos i otul kocem. Taki stary, babciny, dobry sposób.😊To ciasto można też zostawić tak długo, aż bez pomocy podwoi swoją objętość, ale  wtedy może to trwać kilka godzin. Gdy ciasto podwoi swoją objętość wyłóż na stolnicę posypaną mąką, przegnieć je raz z każdej strony, uformuj kulę i włóż do szklanego, naoliwionego, żaroodpornego naczynia/jak na zdjęciu/.

zrób swój wzorek

Na koniec zrób dowolny wzór na cieście, jako zwieńczenie dzieła i  pozwól ciastu ponownie urosnąć tyle, aby wypełniło formę. Piekarnik nagrzej do 230 wstaw naczynie z ciastem na pierwsza od dołu szynę, zmniejsz temperaturę do 220°C i piecz 15 minut, następnie zdejmij pokrywkę z naczynia, zmniejsz temp. do 180°- 190°C i piecz dalej 45- 50 minut. Obserwuj pieczenie chleba, pod koniec czasu może zajść potrzeba przykrycia chleba papierem do pieczenia. Po upieczeniu zaraz wyjmij chleb z naczynia i połóż na kratce do ostygnięcia. Nie zostawiaj w naczyniu chleba. Chlebek jest gotowy jak widzimy ciemno – brązową skórkę a po stuknięciu w jego spód słyszymy dźwięk pustki. 

Smacznego!

Chleb z zakwasem i czeskim piwem

7 komentarzy Dodaj własny

  1. Ultra pisze:

    Super przepis. Chleba z piwem jeszcze nie piekłam, czas zacząć.
    Zasyłam serdeczności

    Polubienie

  2. optymista13 pisze:

    Chleb na piwie… tego bym nie odmówił! 🙂

    Polubienie

  3. 365dniwobiektywielg pisze:

    I jest bochenek na niedzielę

    Polubienie

  4. ten bochenek już w tygodniu zniknął, na Weekend jest inny, jeszcze zmaczniejszy😀

    Polubione przez 1 osoba

  5. 365dniwobiektywielg pisze:

    Jeden smaczniejszy od drugiego, czy to możliwe?

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz