Makowiec pychotka
Makowiec nie musi być świąteczny, wyśmienicie sprawdza się jako pyszne ciasto na każdą okazje. Ja z tego samego ciasta zrobiłam trzy makowce, w tym jeden upiekłam, w formie do babki i wygląda jak babka, ale i jak noworoczny wianek.😂

Makowiec pychotka



SKŁADNIKI ciasta do makowca:
- 500 g maki
- 18o ml mleka
- 42 g ŚWIEŻYCH DROŻDŻY
- 150 g MASŁA
- 6 ŻÓŁTEK 7 / BIAŁKA ZATRZYMAĆ do masy/
- 12o g cukru
- szczypta soli
- 2 ŁYŻKI Amaretto
- 1 olejek waniliowy
SKŁADNIKI masy makowej;
- 2 x 250 gotowej masy w torebkach/ MOŻE BYĆ suchy mak, wtedy musimy po uprzednim namoczeniu na noc, ZMIELIĆ go trzykrotnie i TROCHĘ WIĘCEJ cukru DODAĆ/
- 100 g rodzynek w rumie
- 50 g cukru
- 50 g ORZECHÓW WŁOSKICH
- 1 ŁYŻKA miodu
- 6 BIAŁEK POZOSTAŁYCH od ciasta
- aromat MIGDAŁOWY
- 2 ŁYŻKI Ouzo
- cukier puder do polewy cukrowej
Sposób przygotowania makowca:
Mleko podgrzewamy lekko i odlewamy z niego ca.50 ml do niewielkiej miseczki, dodajemy łyżeczkę cukru, łyżeczkę mąki i kruszymy w to drożdże, mieszamy i odstawiamy w cieple miejsce. Masło lekko roztapiamy tak, aby nie było gorące. Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy zaczyn drożdżowy, mleko, cukier i aromaty i na końcu masło. Wszystko wyrabiamy na jednolite, odstające od miski i rąk ciasto, posypujemy lekko mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w cieple miejsce do wyrośnięcia. Ten proces trochę trwa nawet do godziny, ponieważ ciasto jest ciężkie ze względu na ilość masła i cukru. Za to po wyrośnięciu jest lekkie, mięciutkie i bardzo elastyczne.

Masa makowa: łączymy masę z torebek z pozostałymi składnikami, białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do pozostałych składników. Ciasto dzielimy na trzy części jeśli nie lubimy za dużo ciasta w strucli. Możemy tez upiec dwie duże, grube strucle makowe. Ja upiekłam trzy. Każdą część rozwałkowujemy tak, aby pasowała do naszych foremek.

Nakładamy na nią masę i rolujemy równomiernie cały placek, tak aby boki rolowały się razem ze środkiem. Podkładamy papier do pieczenia pod rolę, rolujemy struclę na papier.

Końcówki roli podwijamy lekko pod spód, wkładamy do formy i smarujemy lekko mlekiem z żółtkiem. Jeśli nie lubimy, by nasz makowiec pod czas pieczenia pękł i wyglądał z niego mak, zapinamy szpileczką papier, w który jest owinięty na taka wysokość jaką chcemy, by osiągnął np. 3 cm. Ja jednak pozwalam mu wyrosnąć do woli, /wtedy ciasto jest mięciutkie i puszyste, po prostu pychota! a to pękniecie nadaje mu tylko typowego wyglądu. / dlatego zapinam papier szpileczka u samej góry, aby za mocno się nie spiekł. Role makowe możemy tez upiec bez papieru do pieczenia w każdego rodzaju formie, z lekkością przybierze formy kształt i przemieni się w nieco inny, nietypowy wypiek.
życzę wspaniałych pomysłów i smacznego!