Ruski chleb kartoflany
Internacjonalne wypieki ciąg dalszy – dzisiaj znowu Rosja
Poszczególne potrawy i składniki kuchni rosyjskiej są znane na całym świecie, np. Kawior, kiszone ogórki, wódka, krymskie wino musujące, barszcz, szaszłyk,пельмени-pierożki, Boeuf Stroganow, kotlet kijowski, kiszona kapusta. Inne tradycyjne potrawy są raczej nieznane poza granicami kraju, a rosyjskie restauracje za granicą były niezwykle rzadkie, aż do upadku żelaznej kurtyny. Byłam niejednokrotnie w restauracjach, ale we Lwowie w czasach kiedy kładło się na stole 5 dolarów i wystarczyło powiedzieć ” Позволь мне быть удивленным” co znaczy po polsku: „Pozwolę się zaskoczyć”, 😂a kelnerzy w 10 minut zastawiali jadłem cały stół dla dwóch gości. Po prostu nie dało się tej ilości zjeść i było wszystko pyszne, ale to było jeszcze w czasach totalnej komuny.🤣 Jednakże dzisiaj mój chlebek jest przepyszny, mięciutki, leciutki i przepięknie wyrośnięty, choć jego receptura pochodzi z bardzo dawnych czasów.

Składniki Ruskiego chleba kartoflanego:
- 680 g kartofli mącznej odmiany
- 665 g mąki pszennej Typ 550
- 4 łyżeczki soli
- 7 g suchych drożdży
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 120 ml wody cieplej, tej z gotowanych kartofli
SPOSÓB przygotowania Ruskiego chleba kartoflanego:
Kartofle szczoteczka wyszorować, nie obierać, pokroić na ćwiartki, zalać woda do ich zanurzenia i wsypać polowe soli z przepisu. Ugotować kartofle na miękko, przy odlewaniu na sito 120 ml wody odlać do małej miseczki. Odlane kartofle i odsączone z wody rozłożyć, aby odparowały i ostygły.
Następnie kartofle oczyścić ze skorki i ciemnych punktów, dokładnie pognieść i wrzucić do miski robota. Drożdże namoczyć w odlanej z kartofli ciepłej wodzie i 5 minut rosnąc im pozwolić, po czym wlać do kartofli razem z olejem i na najniższych obrotach maszyny wszystko wymieszać na jednolitą masę.

Mąkę zmieszać z resztą soli i wsypać do kartoflanej masy, 2-3 minuty wymieszać i przełączyć robot na średnie obroty. Zagniatać na gładkie ciasto 10-12-minut. Miskę z ciastem przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut. Przez ten czas, ciasto prawdopodobnie nie podwoi swojej objętości, ale wyrośnie wystarczająco. Piekarnik rozgrzać do 190°C.

Blat roboczy czy stolnicę posypać mąką, wyłożyć na nią ciasto i przepołowić. Utworzyć dwie kule. Każdą kulę ciasta przygnieść, zwinąć do siebie w rolę, odwrócić i znów zwinąć w rolę. Jeśli chcemy okrągłe chlebki upiec, tworzymy znowu kulę.

Jeśli zaplanowaliśmy prostokątne chleby upiec, tworzymy walec i wkładamy do blaszki wysmarowanej tłuszczem, albo wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia. Okrągłe chlebki możemy upiec na kamiennej płycie do Pizzy, wcześniej ja nagrzewając już od włączenia piekarnika.Chleby piec 45-50 minut do brązowej skórki. Po upieczeniu, gdy stukniemy w spód chlebka powinien nam odpowiedzieć tonem pustki a wewnętrzna temperatura będzie wynosić 93°C. Chleb przed krojeniem wystudzić co najmniej przez 20 minut od wyjęcia z piekarnika. Bardzo smakuje grubsza kromka jeszcze letnia z masłem.

Pokusił bym się na tą kiełbaskę
PolubieniePolubione przez 1 osoba
A ja myślałem, że u Ruskich, to tylko czarny chleb?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Le pain aux pommes de terre est aussi sur la liste de mes envies 😉
PolubieniePolubione przez 1 osoba
super, ça goûtera à coup sûr
PolubieniePolubienie
bez przesady, bieda jest tam jak i w każdym kraju, a ze jest ogromny to i biedy więcej widać, w Polsce tez jest bieda, a nawet ubóstwo, ale tez nie wszędzie, dzięki za komy i loby 😁
PolubieniePolubienie
Great post. Looks deli
PolubieniePolubione przez 1 osoba
thank you very much 😊
PolubieniePolubione przez 1 osoba