#Szwajcarski chleb mieszany
Szwajcarski chleb mieszany ma na stale przypięte etykiety 🙂 :łatwy, tani, można zamrażać. Mimo,że jest w nim również mąka żytnia i smak jego jest intensywny , to z powodzeniem możemy go podać nawet na śniadanie, ponieważ jest pachnący, miękki i delikatny. Z ilości tego chleba jest ok. 30 kromek.
Składniki ciasta drożdżowego:
- 4 łyżki oleju np. sojowego, lnianego
- 3 łyżeczki soli
- 600 g mąki pszennej typu 550
- 300 g mąki żytniej typ 1370
- 1 łyżeczka anyżu lub kminku
- 1 łyżeczka koperku albo Kardamonu
- 500 ml maślanki
- 150 ml mleka
- 2,5 op. drożdży suchych
- 1/2 łyżeczki cukru
- woda lub piwo do posmarowania
Sposób przyrządzania chleba:
Dwie małe blaszki prostokątne wyłożyć papierem do pieczenia. Mąki i sól wsypać do dużej miski, zrobić dołek i wsypać drożdże z łyżeczka cukru, zamieszać i wlać letnią maślankę. Znów zamieszać w dołku i dodać kardamon oraz anyż. Wszystko zagniatamy a podczas dolewamy letnie mleko. Ciasto jest dobrze zagniecione, gdy odstaje od miski i rąk. Wyjąć ciasto na posypaną mąką stolnicę i jeszcze przez 10 min gnieść, i co chwilę unosić je w górę z powrotem rzucając je na stolnicę. Gdy ciasto jest już elastyczne wkładamy je znów do miski, posypujemy lekko mąką i przykrywamy ściereczką, odstawiamy je w ciepłe miejsce na 60 minut do wyrośnięcia.

Po tym czasie wyjmujemy ciasto na stolnicę, klika razy je przegniatamy, dzielimy na dwie równe części, formujemy chlebki o długości naszych blaszek i wkładamy je do nich, przykrywamy ściereczką i znów w ciepłym miejscu zostawiamy do podwojenia jego objętości. Piekarnik rozgrzewamy do 200°C góra i dol. Gdy ciasto w blaszkach podwoiło swą objętość wstawiamy je na dolną szynę piekarnika i pieczemy 50-55 min, po 40 min posmarować chlebki za pomocą pędzelka wodą lub piwem i posypać np.makiem, albo innymi nasionami. Kontrolujemy stopień upieczenia szpikulcem a poza tym, gdy wyjmiemy już chlebek z blaszki, odwrócimy go do góry spodem i stukając w niego palcami, usłyszymy głuchy odgłos , to możemy być pewni, ze chlebek jest wypieczony i gotowy!

Smacznego!
Chlebek domowy zawsze świetnie smakuje, na maślance ? Ze śmietana to robiłam, a cóż maślanka lepsza ?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
może i lepsza dla tych, którzy nie przepadają za tłuszczem, ale pewnie tez jest drożdżom lepiej pracować i chleb pięknie wyrasta. 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba