Berlińskie bułeczki (Knüppel)
Berlińskie bułeczki, czy okrąglaki co nie ma nic wspólnego z wyglądem, właściwie tyle jest synonimów znaczenia- Knüppel-, że nie wiadomo o jaką nazwę chodziło twórcy tego przepisu za czasów wojny. Tak wyczytałam w internecie, ale zaraz, bo frustratów nie brakuje jak i na niemieckich stronach internetowych, jak i polskich, pisze tam jeden taki o co chodzi temu piekarzowi, przecież Berlin istnieje jako stolicą od 1871 roku, bo ten napisał, że ten przepis pochodzi z III Rzeszy i tak z niezrozumienia, zaraz powstają dziś nazwane bejtami, a to po prostu są komentarze ignorantów!!! Wspomniałam tu o tym, bo rozbawił mnie ten komentarz a myślę, że pocieszę również tym tych, którzy przejmują sie hejtami!😂😋 A tymczasem zajmijmy sie przepisem, ten jest bez zaczynu, w następnym pokażę te bułeczki z zaczynem i dostrzegalną miedzy nimi różnicę.



Składniki:
- 500 g Weizenmehl 550
- 150 g Wasser
- 150 g Milch (3,5% Fett)
- 16 g Frischhefe
- 8 g Salz
Wszystkie składniki ugniataj przez 5 minut na najniższych obrotach i 10 minut na srednich obrotach miksera, do uzyskania jędrnego i gładkiego ciasta.

Pozostawić do wyrośnięcia przez 30 minut w temperaturze ok. 24°C. Wysuń po 10 i 20 minutach.

Wyciąć 8 kawałków ciasta, rozdrobnić i gotować końcem do dołu przez 10 minut w płótnie piekarskim. Dociśnij kawałki ciasta nasadą dłoni, aby uformować krążek zagłębiony pośrodku. Umieść jedną połowę krążka na drugiej. Odłóż koniec i lekko rozwałkuj ciasto 4 palcami. Końcówki kawałków ciasta przesuwają się do środka i powstaje proste wykończenie.
Układać złączeniem do dołu i zostawić do wyrośnięcia przez 60 minut w ciepłej temperaturze pokojowej.
Piecz w 230 ° C przez 20 minut w lekkiej parze.

Smacznego!


Jeden komentarz Dodaj własny