Biały chleb na drożdżach własnych, czyli moim zaczynie, który hoduje i przechowuje w lodowce, z mąką włoską oryginalną.



Na zakwas:
80 g stałego zaczynu z lodówki, odświeżony i dojrzewający 4 godziny
130 g wody
90 g mąki Typ – 0
Na ciasto:
300 g zakwasu (j/w)
150 g mąki Manitoba
350 g mąki Typ – 0
250 g wody
12 g soli
Sposób przygotowania:
Odśwież drożdże macierzyste. Odłóż to, co zachowasz na przyszłe przepisy i w drugiej misce przygotuj 80 g odświeżonego zakwasu, odstaw na 4 godziny.
Przygotuj zakwas. Dojrzałe drożdże macierzyste rozpuść w 130 g wody. Użyj wody z kranu, odstawiając ją na kilka minut w temperaturze pokojowej, aby wyparowały wszelkie ślady chloru. Mąkę połącz i wymieszaj widelcem. Mieszanina do konsystencji półpłynnej jest normalna. Zamknij i odstaw w temperaturze pokojowej na 12 godzin.
Ciasto 150 g mąki Manitoba i 350 g mąki typu 0 z 250 g wody, aby ciasto nie miało widocznych śladów mąki. Zakryj i zostaw w autolizie na godzinę.
1.Ciasto: wymieszaj składniki ciasta dodaj ciasto w autolizie i zagnieć je mikserem planetarnym przez 7 min, aby ciasto było wyrobione i całkowicie odczepiło się od ścianek. Po wyrobieniu dodaj sól i ponownie zagniataj przez 1 minutę po czym, wrzucić ciasto do miski, przykryj i odstaw na półtorej godziny.
2.Ciasto wyrzuć z miski na posypaną mąką powierzchnie (wyciągnij z miski packa zaokrągloną) i rozwałkuj na prostokąt.
Zakładaj boki ciasta do środka jak na kopertę i zostaw je przykryte na blacie roboczym na 30 min
3. Ponownie rozwałkuj ciasto i ponownie składaj kopertę. Formuj bochenek, dociskając ciasto do dołu i kładąc je na lekko posypanej mąką blasze do pieczenia. Zakryj i pozwól mu się podnieść.
4. Chleb odkurz pędzlem z mąki. Dobrze byłoby mieć dobrze naostrzone ostrze (najczęściej używa się brzytwy) Ja, mam skalpele, użyłam małego skalpela, jednak gdy ciasto jest luźne lepiej to wykonać tym pierwszym narzędziem.
5. Piekarnik G/D nagrzej już do 160°C, umieszczając na dnie metalową foremkę wypełnioną wodą. Chleb piecz na środkowej półce w 160°C przez 10 minut. Przestaw termostat na 180°C i piecz jeszcze 10 minut. Podnieś temp. ponownie do 200 ° C i kontynuuj przez 30 minut. Przez ostatnie 10 minut podnieś temp. do 230°C. 15 minut przed końcem pieczenia włóż drewnianą łyżkę między drzwiczki piekarnika a uszczelkę, aby para się ulotniła, a skórka stała się chrupiąca.
6. Wyciągnij chleb z pieca i zostaw do całkowitego ostygnięcia na ruszcie. Aby sprawdzić, czy chleb jest upieczony, uderz go kilka razy w spód kostkami dłoni, usłyszysz, jak dzwoni.

7. Po wystygnięciu można go pokroić w plasterki i trzymać w torebce na chleb. Zachowuje świeżość 3-4 dni.
Chleb jest przepyszny, skórka chrupiąca pod zębami, ale nie twarda, miękisz smaczny, pachnący i spójny. Jest też idealny np. na tosty, czy po prostu zjeść z masłem i pomidorem oraz do najprostszych dań.
Smacznego!

O, własne drożdże… Dobrze wiedzieć 🙂
Serdeczności zasyłam
PolubieniePolubione przez 1 osoba
jutro napiszę o tym jak robię pszenne drożdże na włoski sposób Levito Madre zapraszam😁
PolubieniePolubienie