Chleb biały z własnymi drożdżami


Biały chleb na  drożdżach własnych, czyli moim zaczynie, który hoduje i przechowuje w lodowce, z mąką włoską oryginalną.

Chleb biały z własnymi drożdżami
Chleb biały z własnymi drożdżami
Chleb biały z własnymi drożdżami

Na zakwas:

80 g stałego zaczynu z lodówki, odświeżony i dojrzewający 4 godziny

130 g wody

90 g mąki Typ – 0

Na ciasto:

300 g zakwasu (j/w)

150 g mąki Manitoba

350 g mąki Typ – 0

250 g wody

12 g soli

Sposób przygotowania:

Odśwież drożdże macierzyste. Odłóż to, co zachowasz na przyszłe przepisy i w drugiej misce przygotuj 80 g odświeżonego zakwasu, odstaw na 4 godziny.

Przygotuj zakwas. Dojrzałe drożdże macierzyste rozpuść w 130 g wody. Użyj wody z kranu, odstawiając ją na kilka minut w temperaturze pokojowej, aby wyparowały wszelkie ślady chloru. Mąkę połącz i wymieszaj widelcem. Mieszanina do konsystencji półpłynnej jest normalna. Zamknij i odstaw w temperaturze pokojowej na 12 godzin.

Ciasto 150 g mąki Manitoba i 350 g mąki typu 0 z 250 g wody, aby ciasto nie miało widocznych śladów mąki. Zakryj i zostaw w autolizie na godzinę.

1.Ciasto: wymieszaj składniki ciasta  dodaj  ciasto w autolizie i zagnieć je mikserem planetarnym przez 7 min, aby ciasto było wyrobione i całkowicie odczepiło się od ścianek. Po wyrobieniu dodaj sól i ponownie zagniataj przez 1 minutę po czym, wrzucić ciasto do miski, przykryj i odstaw na półtorej godziny.

2.Ciasto  wyrzuć z miski  na posypaną mąką powierzchnie (wyciągnij z miski packa zaokrągloną) i rozwałkuj na prostokąt.

Zakładaj boki ciasta do środka jak na kopertę i zostaw je przykryte na blacie roboczym na 30 min

3. Ponownie rozwałkuj ciasto i ponownie składaj kopertę. Formuj bochenek, dociskając ciasto do dołu i kładąc je na lekko posypanej mąką blasze do pieczenia. Zakryj i pozwól mu się podnieść.

4. Chleb odkurz pędzlem z mąki.  Dobrze byłoby mieć dobrze naostrzone ostrze (najczęściej używa się brzytwy) Ja, mam skalpele, użyłam małego skalpela, jednak gdy ciasto jest luźne lepiej to wykonać tym pierwszym narzędziem.

5. Piekarnik G/D nagrzej już do 160°C, umieszczając na dnie metalową foremkę wypełnioną wodą. Chleb piecz na środkowej półce  w 160°C przez 10 minut. Przestaw termostat na 180°C i piecz jeszcze 10 minut. Podnieś temp. ponownie do 200 ° C i kontynuuj przez 30 minut. Przez ostatnie 10 minut podnieś temp. do 230°C. 15 minut przed końcem pieczenia włóż drewnianą łyżkę między drzwiczki piekarnika a uszczelkę, aby para się ulotniła, a skórka stała się chrupiąca.

6. Wyciągnij chleb z pieca i zostaw do całkowitego ostygnięcia na ruszcie. Aby sprawdzić, czy chleb jest upieczony, uderz go kilka razy w spód kostkami dłoni, usłyszysz, jak dzwoni.

Chleb biały z własnymi drożdżami

7. Po wystygnięciu można  go pokroić w plasterki i trzymać w torebce na chleb. Zachowuje świeżość  3-4 dni.

Chleb jest przepyszny, skórka chrupiąca pod zębami, ale nie twarda, miękisz smaczny, pachnący i spójny. Jest też idealny np. na tosty, czy po prostu zjeść z masłem i pomidorem oraz do najprostszych dań.

Smacznego!

Chleb biały z własnymi drożdżami

2 komentarze Dodaj własny

  1. Ultra pisze:

    O, własne drożdże… Dobrze wiedzieć 🙂
    Serdeczności zasyłam

    Polubione przez 1 osoba

  2. jutro napiszę o tym jak robię pszenne drożdże na włoski sposób Levito Madre zapraszam😁

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s