Chleb sezamowy z Lievito Madre


Chleb sezamowy z Lievito Madre

Dzisiejszy chlebek ma dłuższą historię, ponieważ był przygotowywany od przedwczoraj rano, a na jego jakość niektóre składniki pracowały nawet całą noc. Tym razem zaczyn Lievito Madre nie prosto z lodówki, lecz mocno go uaktywniłam i dopiero mógł pracować już jako pełnowartościowe drożdże z ciastem głównym, a zrobił to wyśmienicie, sami zobaczcie na zdjęciach. Dodam jeszcze, że z tak pięknie wyrośniętego ciasta i ogólnie, starannie przygotowanego mógł powstać tylko przepyszny, pachnący chleb pierwszej jakości. Zapraszam po przepis, drukujcie i rozpowszechniajcie, a przy tym, jeśli będzie Wam się chciało, to wspomnijcie słówkiem, że to mój przepis.😊

Chleb sezamowy z Lievito Madre

Chleb sezamowy z Lievito Madre
Chleb sezamowy z Lievito Madre
Chleb sezamowy z Lievito Madre

Składniki:

 • * 120 g Lievito Madre z lodówki
 • * 220 g mąki Manitoba /lub Typ-00/
 • * 150 g wody ciepłej

Ciasto główne:

 • 480 g mąki Manitoba / jeśli niedostępna Typ-00/
 • 260 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
 • 3 g drożdży świeżych
 • 50 g nasion łuskanego sezamu + 2 łyżki do posypania formy
 • 10 g Amarantu
 • 18 g soli
 • 420 ml wody ciepłej
 • 40 ml wody do Bassinage
 • 3 łyżki oleju sezamowego

Przygotowanie:

1-wszego dnia : *120 g Lievito Madre z lodówki * 170 g mąki Manitoba(lub Typ-00″) *110 ml wody wymieszać i zagnieść ciasto, odstawić w ciepłe pomieszczenie do podwojenia objętości. Czas tego procesu ten jest bardzo uzależniony od temperatury pomieszczenia, najmniej wynosi 4 godziny. Następnie do tej już podwojonej ilości drożdży dodać ponownie *50 g mąki Manitoby(lub Typ-00) i * 40 ml ciepłej wody. Przykryć naczynie udostępniając dopływ powietrza do rozczynu i ponownie odstawić do potrojenia objętości. Jeśli zastanie cie noc,to nie przeszkadza pieczenie chleba zacząć od następnego dnia, w każdym razie Lievito Madre będą już bardzo aktywne.

Dzień pieczenia: aktywne drożdże, przygotowane j/w przełóż do miski robota kuchennego, wlej wodę, wkrusz świeże drożdże i rozmieszaj na emulsję.

Do odrębnej miski wsyp obie mąki, Amarant, sól, ziarna sezamu i wymieszaj, po czym przesyp do emulsji z wody, i drożdży. Zagnieć składniki hakiem robota kuchennego do wchłonięcia mąki, po czym wlej wodę do Bassinage  zmieszaną z olejem. Zagniataj ciasto na wysokich obrotach 10 minut.

Przygotuj czystą miskę, najlepiej plastikową, wysmarowaną delikatnie olejem sezamowym i przełóż do niej ciasto na chleb. Przykryj deklem lub ściereczką lnianą i odstaw w cieple miejsce do połączenia się składników i wyrośnięcia. U mnie w temperaturze 23°C wyrastało 4 godziny, a miska była pełna.

Następnie wyłóż ciasto na matę silikonową, lub inną powierzchnię roboczą, /ja polecam matę, bo nie trzeba już używać mąki, w każdym razie rzadko/ i zagnieć je lekko z każdej strony, zakładając jego boki do środka ,a następnie lekko wgniatając je. Powtórz tę czynność 3-4 razy, uformuj bochenek i włóż go  do natłuszczonej i posypanej sezamem formy. Przykryj formę z bochenkiem chleba i odstaw do ostatecznego wyrośnięcia, czyli wypełnienia formy./15 cm x 30 cm/

Gdy forma będzie już pełna  rozgrzej piekarnik do 200°C ,a gdy będzie już czubata, wstaw płaskie naczynie ze 100 g parującej wody i formę z bochenkiem. Piecz 40 minut, następnie posmaruj glazurą do nabłyszczania chleba i dalej piecz 15 minut, po czym wyjmij chlebek z blaszki, połóż spodem do góry na ruszcie piekarnika i piecz nadal 10 minut.

Chleb sezamowy z Lievito Madre

Nadmienię, że mimo iż wstawiamy do piekarnika czubatą blaszkę ciasta na chleb, to jeszcze cudownie wyrasta  ono podczas pieczenia,  chlebek jest bardzo wysoki i pulchny, a pachnie na cały dom sam sobą oraz podpieczonym sezamem. 

Smacznego!

Chleb sezamowy z Lievito Madre
Chleb sezamowy z Lievito Madre
Chleb sezamowy z Lievito Madre

2 komentarze Dodaj własny

 1. Chciałabym taki chociaz jeden Twój chlebek. Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s