Sushi z marynowanym imbirem


Sushi z marynowanym imbirem

„Miejsce powstania i droga tej potrawy od prapoczątków do dziś są różnie objaśniane, ale najczęściej przyjmuje się, że najwcześniejsze formy sushi powstały na polach ryżowych wzdłuż rzeki Mekong w Azji Południowo-Wschodniej. Tamtejsi mieszkańcy umieszczali wypatroszone i oczyszczone ryby słodkowodne w naczyniach wypełnionych gotowanym ryżem, który w wyniku fermentacji stawał się kwaśny i był wyrzucany przed spożyciem ryb. Pozwalało to na dłuższe utrzymanie świeżości ryb bez ich schładzania. Ta metoda konserwacji stała się popularna również w wielu regionach Chin i następnie dotarła stamtąd do Japonii, prawdopodobnie w okresie Yayoi 300 p.n.e. – 300 n.e.” tym razem cały moj wstęp do dzisiejszego przepisu pochodzi z Wikipedia, bo nie uznałam tego za grzech zaczerpnąć wiarygodnego opisu tej, praktycznie nieznanej mi potrawy. Mimo, że nie jestem za spożywaniem ryb na surowo, to chciałam spróbować tę, popularną juz takze w Europie potrawę wykonać. Pierwszy rachunek przy zakupie oryginalnych składników może lekko zszokować, ale zważywszy, że wystarczają one na wielokrotne sporządzenia potrawy, można zaraz ochłonąć. Zapraszam tych dotąd wstrzemięźliwych po przepis, jest dość popularny, ale jednak przeze mnie sprawdzony, wypróbowany, bylo niezłe nadal żyje!😁🤣

Sushi
Sushi
Sushi
Sushi

Składniki: na 8 rolek sushi maki

  • 250 g ryżu sushi (japoński ryż krótkoziarnisty)
  • 3 łyżki octu ryżowego
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 4 arkusze nori
  • 200 g filetu z łososia
  • 1 awokado
  • ½ ogórka
  • marynowany imbir
  • sos sojowy
  • Pasta wasabi
Sushi
Sushi
Sushi
Sushi
Sushi

Przygotowanie:

Najpierw przygotowujesz ryż. Użyj oryginalnego ryżu do sushi, ponieważ tylko ten ryż ma niezbędne właściwości i optymalnie się klei. Najpierw umyj ryż sushi w misce rękoma wykładając go na sito pod zimną bieżącą wodą, dwa trzy razy, nie więcej, aby nie wypłukać za dużo i wtedy będzie się za mało kleił. Robiąc to, spłukujesz nadmiar skrobi z ziaren ryżu, dzięki czemu ryż nie będzie zbyt lepki.

Przygotowany ryż wrzucamy do garnka, zalewamy 350 ml wody i doprowadzamy do wrzenia. Następnie gotuj na małym ogniu przez 15 minut. W tym samym czasie do drugiego małego garnka dodaj ocet ryżowy,/patrz na ilość foto/ cukier i sól i podgrzewaj mieszaninę, aż cukier i sól się rozpuszczą. Zdjąć z ognia i ostudzić.

Pozostaw garnek z ryżem na około 15 minut przy lekko otwartej pokrywie. Można na przykład zacisnąć papierową ściereczkę z roli kuchennej pomiędzy garnkiem a pokrywką./patrz zdjecie/

Następnie wsyp ryż do miski i równomiernie wymieszaj mieszaninę ryżu i zalewy wcześniej przygotowanej w innym garnku. Nie mieszaj za bardzo, aby nie rozgniatać ryżu. Ryż przykryj wilgotną ściereczką i odstaw do ponownego zaparzenia w temperaturze pokojowej.

W międzyczasie przygotuj składniki nadzienia i płaty nori. Przekrój nori raz na pół. Łososia umyj raz, osusz i pokrój w równe paski. Awokado rozetnij, wypestkuj, a miąższ pokrój w cienkie plasterki. Ogórek umyj, nie obieraj, przekrój wzdłuż na pół. Usuń rdzeń małą łyżeczką. Zawiera dużo wody i może sprawić, że sushi będzie zbyt rozmoczone. Następnie pokroić w podłużne plasterki a te pokroić w wąskie paski.

Połóż matę do sushi na powierzchni roboczej. Na macie połóż połowę arkusza nori, gładką stroną do dołu. Zwilż palce i rozłóż łyżkę ryżu na arkuszu nori. Pozostaw wolny margines na górze. Rozłóż ryż równomiernie. Zawsze utrzymuj wilgotne palce, aby ryż nie kleił się do dłoni. najlepiej do tego w misecze mieć troche octu ryżowego.

Ważny etap i najtrudniejszy, to rolowanie. Umieść wąski pasek ryby na środku ryżu. Dodaj paski awokado i zrób to samo z paskami ogórka. Teraz podnieś arkusz za pomocą maty i zwiń go z lekkim naciskiem. Zwilż niezakryty koniec arkusza nori, aby go skleić. Na końcach może wystawać trochę wypełnienia. To samo zrobić z pozostałymi płatami Nori i pozostałym nadzieniem.

Na koniec rolki pokroić na kawałki wielkości kęsa. Do tego potrzebny jest ostry i cienki nóż. Najlepiej przetnij rolkę na pół, a następnie powtórnie na pol i etc. Nie przyciskaj zbyt mocno na rolki, pozwól, aby nóż ślizgał się po rolkach. Gdy na krawędzi tnącej utworzy się lepka warstwa ryżu, opłucz nóż zimną wodą i przetrzyj papierowa ściereczką. Ułóż kęsy sushi na półmiskach lub porcelanowych łyżkach do przekąsek na jeden łyk. Podawać z imbirem, sosem sojowym i wasabi.

Sushi
Sushi

Tak zamarynuj imbir:

300 g organicznego imbiru
150 ml octu ryżowego
3 łyżki cukru
1 łyżka soli, 1/2 buraka świeżego


Przygotowanie:

Sushi z marynowanym imbirem
Marynowany imbir z burakiem

Najpierw obierz organiczny imbir bardzo cienko, ponieważ większość witamin i minerałów znajduje się bezpośrednio pod skórką. Umyj takze i obierz czerwonego buraka, pokrój go w plasterki cienkie jak i imbir. Włóż tylko imbir do miski, posyp łyżką soli i wymieszaj. Odstaw miskę na godzinę.

Plasterki imbiru włóż na sito i opłucz je niewielką ilością wody. Odcedź je i dodaj jednocześnie ocet ryżowy i cukier do małego garnka. Wrzuć do garnka plastry umytego buraka czerwonego, zagotuj ocet ryżowy i cukier do wrzenia na średnim ogniu przez 1-2 minuty, a następnie zdejmij garnek z ognia i włóż paski imbiru do wygotowanego słoika do wekowania. Na koniec zalej imbir octem ryżowym i bulionem cukrowym i szczelnie zamknij słoik. Jesli imbir dostatecznie nabrał czerwonego koloru nie trzeba go wkładać do słoika. Jednak smakuje razem z imbirem wybornie.Odstaw wszystko do lekkiego przestygnięcia na około dwie godziny, a następnie wstaw słoik do lodówki. Marynowany imbir powinien tam stać przynajmniej przez jedną noc, albo kilka dni.

Chleb- japoński-biały
Japońskie bułki Melonpan

Dodaj komentarz