Chleb z Zygfrydem
Ciasto wstępne /zakwas/nazywa się Siegfried i postanowiłam nie omijać nazwy, zastępując prostym, naszym słowem „zakwas”, ponieważ jest dużo inne. Istnieje ciasto wstępne Siegfried i Herman. Oba te ciasta wstępne /zakwasy/ również różnią się od siebie smakiem i przeznaczeniem. To ciasto wstępne Herman jest łagodne, używane do słodkich wypieków i ciast. Natomiast Siegfried , jego brat nadaje się do smakowych, wytrawnych wypieków np.chleba, ale i bułek zwykłych. Bardzo polubiłam to ciasto Siegfried i myślę, ze długo będę go karmić i używać, ponieważ chleb rośnie w mgnieniu oka i jest tak pyszny, jak żaden inny.😄Dla mnie działanie tego zakwasu bardzo jest zbliżone do Pasta Madre. Trochę długo trwa wyhodowanie ciasta, ale raz kozie śmierć, potem można nawet pospiesznie upiec chleb z zakwasem, co raczej z innym jest trudno, nawet gdy już się go posiada, bo dłużej trwa. Polecam gorąco!!


Ciasto wstępne /zakwas Siegfried nastawić:
- 100 g mąki orkiszowej lub pszennej
- 1 łyżka cukru
- ½ opakowania suchych drożdży lub ¼ kostki świeżych drożdży
- 150 ml letniej wody
Tak robimy Zygfryda: Dodaj mąkę, cukier i drożdże do miski lub słoika i wymieszaj. Dodaj wodę i mieszaj, aż powstanie gładkie, gęste ciasto. Przykryj miskę lub słoik pokrywką, ale nie zamykaj jej szczelnie, aby mogły się wydostawać gazy powstające podczas fermentacji. Po krótkim czasie Zygfryd już zacznie pracować, zaczynając robić bąbelki i wzrastać. Odstaw ciasto Zygfryda w temperaturze pokojowej na dwa dni. Otwieraj pojemnik dwa, lub trzy razy dziennie i wymieszaj miksturę. Następnie odstaw na dzień do lodówki, aby się uspokoiło. Następnego dnia, po wyjęciu z lodówki musisz zwiększyć najpierw jego objętość, aby zawsze go posiadać i karmić, można część sprezentować też komuś. Jednak, gdy postanowisz wyhodować Siegfrieda na stale musisz powtarzać tę procedurę co 10 dni. Zaczynasz od tego momentu: Dzień 1 – gdy otrzymasz Siegfrieda, albo postanowisz dla siebie zatrzymać: najlepiej przenieś Zygfryda do dużego pojemnika. Odstaw do lodówki. Dzień 2 – tylko wymieszać. Trzeci dzień – tylko wymieszaj. 4 dzień – wymieszać. 5 dzień – już trzeba go nakarmić: dodać : 100 g mąki, 2 łyżki cukru i 150 ml wody, i wymieszać ciasto do uzyskania gładkości. Dzień 6 – wymieszać. Dzień 7 – wymieszać. Dzień 8 – wymieszać. Dzień 9 – wymieszać. Dzień 10 – Karmienie: dodaj kolejne 100 g mąki, 2 łyżki cukru i 150 ml wody i wymieszaj ciasto do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie podziel Zygfryda na trzy porcje po około 200 gramów. Zachowaj jedną z nich (zacznij ponownie od pierwszego dnia), z drugiej upiecz chleb a trzecią oddaj komuś, najlepiej razem z instrukcją jak go pielęgnować, czyli jak karmić i używać Zygfryda.😂

Gdy już mamy Zygfryda, możemy go użyć do upieczenia takiego oto pysznego chlebka:
Składniki :
- 300 g mąki Typ 550
- 100 g mąki pełnoziarnistej
- 200 g ciasta wstępnego Siegfried
- 1 opakowanie/7 g/ suszonych drożdży
- 125 ml wody ciepłej
- 150 g kwaśnej śmietany
- 1 łyżeczka soli
- 50 g prażonej cebuli
Mąki, suszone drożdże, sol, gęstą śmietanę, wodę i ciasto Zygfryd razem na szybkich obrotach maszyny kuchennej 8 minut zagniatać. Następnie wgnieść w ciasto prażoną cebulę, przykryć ściereczką i odstawić na 1-2 godz do wyrośnięcia.

Ciasto przez ten czas podwoi swoją objętość. Formę długą posmarować masłem, dowolnie można posypać płatkami pełnoziarnistymi. Ciasto wyłożyć z miski na stolnicę, przegnieść je i formując długość włożyć do formy, wygładzić ręką zamoczoną w wodzie.

Zrobić na cieście 3 sznyty i przykryć ściereczką na 1 godz. Piekarnik rozgrzać do 170°C termoobieg i piec ciasto 50 minut. Upieczenie można sprawdzić patyczkiem, gdy jest upieczony chlebek natychmiast odstaje od formy. Wyjąć go z formy i stuknąć w spod chlebka, aby usłyszeć piękny dźwięk wypieczonego chleba z Zygfrydem, w dodatku ten zapach chleba i prażonej cebuli unosi się obłędnie po całym domu.
Życzę smacznego !
Kromka z szynką tak bez masła ? 😉
PolubieniePolubione przez 1 osoba
nie jadam masła i nie polecam😂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Wydaje mi się że prawdziwe masło jest nam potrzebne i niezbędne. Ale szanuje twoje wybory.
PolubieniePolubienie