Marmolada z porzeczek
Dzisiaj chcę pokazać tort z dwóch porzeczek jako następny wpis, ale najpierw muszę napisać o marmoladzie, którą ten tort i następne wypieki będą zawierać. Jako ,że porzeczki z mojego ogrodu są juz w słoikach, krótko napiszę i pokażę jak się w nich znalazły.


Sposób przygotowania:
Porzeczkę należy wypłukać w stojącej, zimnej wodzie kilka razy przekładając do czystej wody, aż nie będą pozostawać w niej liście i inne zanieczyszczenia opadające z krzaka przy zrywaniu porzeczki. Dopiero po wypłukaniu odrywamy porzeczki z gałązek i ważymy ilość naszej porzeczki, aby adekwatnie dobrać proporcje cukru.
Tak więc, nie jest to żadna filozofia, kiedy w sklepach jest dostępny cukier o rożnym stopniu żelowania, ja użyłam 3:1, czyli na 3 kg porzeczki potrzebowałam 1 kg tego cukru. Porzeczkę wrzucamy do dużego garnka, zasypujemy cukrem i od razu mieszamy podgrzewając na małym ogniu. Gdy cukier sie rozpuści, odstawiamy na chwilę garnek, miksujemy porzeczki i dalej gotujemy 10-15 minut. Następnie przecieramy ugotowane porzeczki przez sito i wlewamy mus porzeczkowy do słoików, natychmiast je zakręcając. W ten sam sposób zrobiłam marmoladę z czarnej i białej porzeczki. Do czarnej porzeczki możemy dolać trochę wody, ta zawiera mniej wody, czyli własnego soku niż dwie pozostałe. Biała porzeczka zawiera najwięcej z nich soku, mus z niej jest bardzo rzadki, a przez to marmolada będzie luźniejsza, jesli chcemy, aby była stabilniejsza, możemy dodać żelatyny, a nie zwiększając ilość cukru, bo ta jest już słodka.

Smacznego!
Ciekawe czy słodkie bo na pewno cierpki smak 🙂
PolubieniePolubienie
Zrobiłam z czerwonej, doskonały do placków, tortów i naleśników. Jeszcze muszę zrobić z czarnej porzeczki, ten dżem dobry do chleba na śniadanie.
Serdeczności zasyłam
PolubieniePolubione przez 1 osoba
a w zimę znów do wypieków😃 dziękuję bardzo,ja również w twoja stronę ślę pozdrowienia.
PolubieniePolubienie