Chleb „Grubodziób”
Chleb nosi nazwę od pięknego ptaka, zięby Grubodzioba. Ptak o przeważnie oliwkowozielonym upierzeniu i stożkowatym dziobie, którym sieka owoce lub nasiona nawet o twardej łupinie. Tak się składa, że gości on w każdą zimę w moim ogrodzie i pozował mi wielokrotnie do zdjęć , zapraszam na moje portfolio do obejrzenia jego zdjęcia (kliknij tutaj)
https://www.fotocommunity.de/photo/kernbeisser-alicja-szrednicka-mondritzki/42090433
Do upieczenia tego chleba potrzebujemy wiele nasion i orzechów, jakie tylko mamy w kuchni, według uznania i smaku np. siemię lniane, pestki dyni, sezam, orzechy laskowe, orzechy makadamia, słonecznik orzechy włoskie, łącznie 200 g. Chleb jest bardzo zdrowy, pieczemy go go na szamocie, także z tej racji, że użyta jest mąka orkiszowa typ 1050. Zapraszam.



Składniki chleba „Grubodziób”

- 500 g maki orkiszowej Typ-1050
- 42 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 1/2 łyżeczka soli
- 200 g w/ w ziaren i orzechów
- 300 ml wody ciepłej /około- zależy jakich ziaren użyjesz/
Przygotowanie:
W misce wymieszać mąkę, sól i 150 g ziaren, i zrobić w środku zagłębienie. Drożdże pokruszyć i wlać do dołka z wodą. Ugniatać wszystko za pomocą haka do ciasta miksera ręcznego przez 5 minut do uzyskania gładkiego ciasta, przykryć i odstawić na ok. 30 minut.
Po 30 minutach zagnieść ciasto na lekko posypanej mąką blacie, uformować w okrągły , lub owalny bochenek i zwilżyć go wodą dociskając na wierzch pozostałe pestki. Następnie położyć go na posypanej mąką powierzchni i ponownie przykryć na ok. 60 minut.
W międzyczasie umieścić kamień do pieczenia na ruszcie w zimnym piekarniku na dolnej lub środkowej szynie. Teraz rozgrzać piekarnik przez około 30 do 40 minut na najwyższym poziomie. W tym czasie kamień chlebowy pochłania ciepło i powoli się nagrzewa. Kamień oddaje to ciepło równomiernie podczas procesu pieczenia. Po 30 do 40 minutach zmniejsz temperaturę piekarnika do 200 ° C i przerzuć chleb na kamień chlebowy. Zrób dowolne sznyty na chlebie i piecz 45 minut.
Chleb „Grubodziób”

Smacznego!
Ten ptaszek lubi składniki tego chleba, nawet ten chlebek nosi taka sama nazwę, jak on sam „Grubodziób”

Chleb pełen zdrowia, bo ziarenka pomagają w regulacji trawienia. A ptaszka oglądam po raz pierwszy z tak bliska.
Serdeczności
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Rzeczywiście taki do podziobania
PolubieniePolubienie
zapraszam, jest ich tam więcej 😊
PolubieniePolubienie
Toż to jesienny chlebek, pełen darów ziemi. Wspaniały 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba