Chleb – Omega-3


Chleb – Omega-3

Dzisiaj krótki powrót do mąki orkiszowej Typ-1050. Nie odrzuciłam jej na stałe dla włoskiej mąki „00”, z której ostatnio dużo piekę, tylko na chwilę odstawiłam. Mąka Typ-1050 jest także wyśmienita i pieczemy z niej wszystko, wyśmienicie sprawdza się w mieszance z mąką bardzo białą, jaką jest Manitoba. Tak więc dzisiejszy, mój chlebek jest upieczony z takiej własnie mieszanki i z Lievito Madre, ale sproszkowanymi. Te wymagają nieraz dłuższego czasu do wyrośnięcia ciasta, ale za to nie są tak absorbujące jak hodowla świeżych Lievito Madre. Dla tych, którzy nie pasjonują się pieczeniem chleba, a raczej zjedzeniem dobrego chleba polecam tę własnie opcję, jest równie dobra.

Chleb - Omega-3
Chleb – Omega-3 /z garnka ŻELIWNEGO/
Chleb Omega-3
Chleb Omega-3

Składniki:

 • 420 g mąki Manitoba
 • 250 g mąki Typ-1050
 • 50 g Lievito Madre suche 
 • 2 g świeżych drożdży 
 • 200 g kefiru
 • 170 ml wody cieplej
 • 100 ml do Bassinage
 • 50 g mieszanki ziaren Omega-3 Mix  /dostępna w sklepach spożywczych/
 • 16 g soli
 • 1 łyżka miodu
 • sok z 1/2 cytryny (patrz na dole co robi cytryna w chlebie)

Przygotowanie:

W misce miksera wymieszać dokładnie obie mąki z drożdżami suchymi Lievito Madre. 150 ml wody bardzo cieplej wymieszać z kefirem, wkruszczyć drożdże, dodać miód i rozmieszać. Wlać mieszankę do miski z mąką, dodać sól i mieszankę Omega-3. Zagniatać ciasto najpierw na wolnych obrotach, gdy ciasto zacznie się scalać przełączyć na średnie obroty i zagniatać nadal, a gdy mąka z obrzeży miski dostanie się już do ciasta, dolewać powoli wodę do Bassanage,przy ciągłej pracy miksera. Ciasto powstanie bardzo gładkie, dobrze wygniecione i wymasowane po łącznym zagniataniu 10 minut. Przykryć ciasto w misce i odstawić w bardzo ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Najlepiej jest zagnieść ciasto wieczorem, przed snem rozciągnąć je i złożyć dwa, trzy razy, ponownie przykryć,  a rano znaleźć pełną miskę, wyrośnie pięknie po jej brzegi.

Ciasto wykładamy na powierzchnię posypaną mąką, ponownie zagniatamy ręcznie ok 5 minut i wkładamy do koszyczka posypanego mąką. Zostawiamy koszyczek z ciastem pod przykryciem w ciepłym miejscu do jego wypełnienia, tym razem pójdzie dużo szybciej około 1.5 – 2 godzin.

Przed upływem tego czasu około 30 minut nagrzej piekarnik wraz z garnkiem żeliwnym z pokrywką do 250°C. Wysuń ruszt z garnkiem ostrożnie! go  odkryj i wrzuć bochenek z koszyczka. Szybko zrób kilka sznytów i przykryj garnek pokrywką. Wsuń ruszt z garnkiem do piekarnika i piecz 25 minut, po czym zdejmij pokrywkę z garnka, przestaw temperaturę piekarnika na 210°C i piecz nadal 30 minut.

Zwróć uwagę, proszę jak natychmiast po zdjęciu pokrywki i zamknięciu drzwiczek piekarnika chleb błyskawicznie podnosi się do góry, uwielbiam tę chwilę, znaczy ze wszystko poszło i idzie prawidłowo.

Chleb Omega-3
Chleb Omega-3

Życzę miłej zabawy przy wypieku chleba tak zdrowego  jak smacznego!

® Po co cytryna do ciasta tego chleba?

Ciekawostka : do ciasta na chleb orkiszowy warto dodać witaminę C, w tym celu można dodać soku pomarańczowego lub soku z cytryny. Już 4% mąki wystarcza, aby struktura ciasta chleba orkiszowego była bardziej stabilna i lepiej zatrzymywała gazy. Ten kwas wcale nie jest wyczuwalny w smaku chleba.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s