
Jabłkowy tort z orzechową polewą
Jabłka zawsze znajdą zastosowanie w wypiekach, w przeróżnych wersjach szarlotek jak ta Szarlotka czerwone jabłuszko, piętrowych , ciastach z jabłkami o mniejszej ich zawartości, ciasto wiedeńskie z jabłkami na przykład, bułeczkach z jabłkami, czy w końcu taki dzisiejszy Jabłkowy tort z ą polewą. Na moim blogu, jak widać też sporo można znaleźć tych jabłkowych pyszności. Zapraszam serdecznie do obejrzenia wszystkich przepisów znajdujących się pod kolorowymi linkami i oczywiście do dzisiejszego, w którym ograniczyłam zawartość cukru, zastępując go Stevią. Wykorzystałam także moje przetwory, które robiłam latem i jesienią, czas zacząć, bo niedługo będą znowu świeże owoce!


Składniki:
- 300 g mąki pszennej
- 100 g mąki kukurydzianej
- pełna łyżka miodu
- 10 g Stevią /pełna mała miseczka-foto niżej/
- 2 jaja
- 2,5 łyżeczki płaskie proszku do pieczenia
- 100 g śmietany kwaśnej 10%
- szczypta soli
Jabłkowa masa:
- 1600 g jabłek
- 18 płatków żelatyny
- sok z 1 cytryny
- 380 g ŻELU Z KWIATÓW CZARNEGO BZU -który robiłam latem/kliknij w link/
- dlatego-0- cukru, ten żel, to w zasadzie dla mnie sam cukier i pachnąca woda, postanowiłam go wykorzystać jako słodzik, ale mam wrażenie, że zatrzymał też jasną, cudną barwę jabłek, które nie raz lubią zbrązowieć, mimo dodanego soku z cytryny. Nadał też odrobinę innego aromatu, ale jednocześnie całkowicie zachowując smak jabłek.
Polewa orzechowa:
- 120 g orzechów laskowych podpieczonych
- 120 g orzechów włoskich
- 100 g cukru brązowego
- 4-5 łyżek mleka
- 100 g masła
- 50 -60 g miodu (mocnego, prawdziwego)
- kilka orzechów laskowych na wierzch , zawsze pięknie się prezentują przekrojone na pół
Przygotowanie Jabłkowego tortu z orzechową polewą:
1. Masło lekko podgrzać, lub dużo wcześniej wyjąć z lodówki i rozmieszać z miodem, mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia i Stevią. Jaja wbić do mąki, dodać płynne składniki i zagnieść gładkie ciasto, które należy zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę.
2. Wyjąć ciasto z lodówki i pokroić na trzy równe części. Ja odrysowałam na potrójnie złożonym papierze do pieczenia swoja blaszkę 27 x 31 cm i wycięłam te prostokąty. Na każdym z nich rozwałkowałam ostrożnie jedna cześć i położyłam do blaszki.
3. Piekłam w temperaturze 200°C 18 minut. Wyjęłam z pieca placek i ułożyłam natychmiast na równej kratce, aby podczas stygnięcia nie wygiął się. Piekłam każdy placek pojedynczo w tej samej blaszce.
4. Następnie przygotowujemy masę jabłkową. Jabłka obrane i bez gniazd pestkowych pokroić drobno np. w Genius, albo innym urządzeniu, zalać sokiem z cytryny i wrzucić do dużego, niskiego garnka. Dodać żel z kwiatów czarnego bzu i gotować na małym ogniu około 1 godziny, często mieszając. Żelatynę w międzyczasie namoczyć w zimnej wodzie i pod koniec gotowania dodać do masy jabłkowej. Ta masa powinna postać tak długo przed wyłożeniem na placki, aż zacznie gęstnieć, ani wcześniej , ani później. Może to zająć nawet kilka godzin. Placki sa bardzo kruche, nie możemy wylać gorącej masy bo wchłoną za dużo soku i po prostu znikną w niej. Jednakże, gdy wyłożymy za gęstą już masę placki pozostaną suche, nie nawilżą się dostatecznie.
5. Na desce do krojenia lub innej podstawie ułóż pierwszy placek i nałóż połowę masy. Wyrównaj dokładnie powierzchnie masy oraz boki. Jeśli lubisz użyj rantu prostokątnego, ja lubię widzieć boki, tylko tak mogę rozłożyć równomiernie masę. Przykryj drugim plackiem i wyłóż resztę masy, zachowując jej równą powierzchnię i boki. Połóż ostatni, trzeci placek i tak złożyłaś Jabłkowy tort z masą orzechową.
6. Ja proponuje polewę orzechową, ale może być również czekoladowa, lub po prostu cukrowa glazura, albo można zrobić glazurę- lustro z żelu z kwiatów czarnego bzu i żelatyny. Piękne błyszczące żółtawe lustro. Do orzechowej potrzebujesz orzechy pokroić średnio – drobno. Do rondla wlać mleko, wsypać cukier, dodać masło, miód i na wolnym ogniu wszystkie składniki rozpuścić na jednolity syrop. Następnie dodać orzechy, wymieszać i 3-4 minuty zagotować. Glazurę orzechowa krotko przestudzić i wyłożyć sprawnie na wierzch tortu. Wstawić do lodówki albo w chłodne miejsce do całkowitego zgęstnienia masy jabłkowej i nasączenia nią placków. Nieraz mówimy, że ciasto musi się przegryść. Myślę, ze to umowne określenie, ale trafne. 🙂
Smacznego!



WOW!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
MUSZĘ go zrobić, wygląda pięknie.
Serdeczności
PolubieniePolubione przez 1 osoba