Chleb zdrowy, codzienny z Pasta Madre


Chleb zdrowy, codzienny z Pasta Madre

 Nie raz pieczemy chleby przez kilka dni, bo tak wymaga jego rodzaj, ale nie zawsze mamy czas, albo wcześniej pomysł na to co będziemy robić kilka dni później, a tym bardziej  co będziemy jeść. Dlatego dziś polecam ten przepis na chrupiący codzienny chlebek, gdy dziś po południu zagnieciemy ciasto na ten chlebek, to jutro na kolacje zjemy go jeszcze ciepły i chrupiący. Chlebek ten jest niewielki, a że niewiele jest tez przy nim pracy z dnia na dzień możemy go upiec,  nazywa się codzienny, a zdrowy, bo pieczemy go z orkiszowej mąki Typ 1050. 

Chleb zdrowy, codzienny
Chleb zdrowy, codzienny

Chleb zdrowy, codzienny
Chleb zdrowy, codzienny

Chleb zdrowy, codzienny
Chleb zdrowy, codzienny

Składniki:

Pasta Madre 50 g 100 g mąki Typ 1050,100 g wody letniej

Pasta Madra na chlebek zdrowy codzienny
Pasta Madra na chlebek zdrowy codzienny

Ciasto główne: 

  • 380 g mąki  Typ 1050
  • 80 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej 
  • 270 g wody letniej
  • 12 g soli

Pasta Madre mieszamy z 

ąką i wodą na jednolitą masę, i odstawiamy na 2 godziny w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.. 

Obie mąki łączymy w misce z wodą, mieszamy i odstawiamy na 30 minut do naciągnięcia. Następnie dodajemy sól, Pasta Madre i zagniatamy ciasto  robotem kuchennym, aż  będzie odstawać od miski. Odstawiamy ciasto na 2 godziny, a podczas jego wyrastania 3-4 razy rozciągamy je i składamy do środka. Po 2 godzinach przekładamy do koszyczka do garowania ciasta i wstawiamy do lodówki na noc.

ciasto na chlebek zdrowy codzienny
ciasto na chlebek zdrowy codzienny

Następnego dnia wczesnym popołudniem wystawiamy ciasto w koszyczku , które jest już sporo wyrośnięte, ale  zostawiamy je  w kuchni do powiększenia swej objętości przez 2 godziny. 

ciasto na chlebek zdrowy codzienny

Następnie rozgrzewamy do piekarnika  wstawiamy garnek żeliwny i włączamy go na najwyższą temperaturę na 30 minut.  Ciasto z koszyczka wyrzucamy na papier do pieczenia ciasta, nacinamy kilka razy i wkładamy do nagrzanego garnka. Pieczemy 35 minut po czym zdejmujemy pokrywę z garnka i pieczemy chleb jeszcze 5 minut, aby otrzymał chrupiącą złotą skórkę.

Tipp. Chleb ten możemy upiec tez 24 godzinach, albo po 36 godzinach za każdym razem będzie miał inny smak. Jednakże jest warunek, w każdym przypadku trzymamy ciasto w lodówce. Cały czas obserwujemy ciasto czy powoli rośnie, jeśli przestało musimy je upiec. Jeśli nie robimy wzorków na chlebie, możemy ciasto bezpośrednio z koszyczka  wrzucić do garnka, bez papieru do pieczenia.

Smacznego.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. umm rozkosz dla żołądka

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s