Grzyby Hallimash


Grzyby Hallimash

W wolnym czasie przeglądam galerię zdjęć w moim komputerze i okazuje się, ze za każdym razem znajduje jakieś do pokazania Wam moi kochani. Czasami nie nadążam pisać moich Postów, ale dzięki naturze, pory roku wciąż się powtarzają i moje polecane potrawy i ciasta nie tracą na ważności 🙂 Chociaż musimy na nie poczekać do jesieni, to dzisiaj chce Wam zaszczepić odwagę na ich zbieranie, bo sa one przepyszne i na prawdę warto! Łatwo ich rozpoznać, bo rosną przy pieńkach drzew ściętych, a także w gałęziach pozostawionych po ścince drzew. Zazwyczaj lezą tuz obok. Rosną one całymi rodzinami jakby trzymają się jednego korzenia, a nazywają się po polsku OPIEŃKI. Polecam jednak poddać się kilkukrotnemu szkoleniu znajomego i zaufanego znawcy w ich temacie, bo wyglądają i pachną charakterystycznie, ale to rozpoznaje się dopiero po kilku razach, przynajmniej tak było w moim przypadku.

Grzyby Hallimash

Grzyby Hallimash

Grzyby Hallimash
Grzyby Hallimash-/jeden Borowik/wypłukać i obciąć trzony

Gdy wrodzimy z lasu, a chodzimy tam w drugiej połowie października, gdy już jest zimno i wilgotno, ale słonecznie najlepiej jest natychmiast zająć się naszymi grzybami, gdyż są delikatne i nietrwałe. Delikatnie czyścimy, obcinamy trzon ok. 1-2 cm od kapelusza i płuczemy w zimnej wodzie 4-5 razy ją zmieniając. Te maleńkie opieńki są najsmaczniejsze i ich korzonki też są zjadliwe. Przeczytałam przy okazji na którejś ze stron internetowych, że korzonki tych grzybow bywają trujące i najlepiej je całkowicie odcinać i grzyby gotować, a potem smażyć itp,, Instrukcja jak przy przyrządzania śmiertelnej chińskiej ryby! 😁Bzdura! Zbieram te grzyby 24 lata i jem je kilkakrotnie jesienią każdego roku, bo nauczyłam się tego pod okiem znawcy, który wyczuje je w lesie po zapachu na odległość! 😁, a przyrządzam je tak:

najwięcej znajdziesz wokół pni ściętych drzew

Na tę ilość w tym durszlaku /foto u góry/ dwie średnie cebule, sól i pieprz najlepiej świeżo mielony prosto z młynka, 200 g masła, albo dobry olej.Grzyby pokroić na dowolne kawałki, a cebulę w kostkę. Grzyby wrzucamy na patelnie wraz z tłuszczem i smażymy 15 minut, po czym dodajemy cebule, pieprz, sol i dusimy jeszcze 15 minut. Łączny czas smażenia grzybów 30-35 minut maksymalnie. Po dłuższym czasie z grzybów zrobi się niesmaczna i nieapetycznie wyglądająca papka. Jeśli ktoś grzyby lubi ze śmietaną, może trochę dodać słodkiej śmietany, ale moim zdaniem zabija ona wspaniały smak i zapach tych pysznych i wyjątkowych grzybów. Można też tylko kleks z ubitej śmietany zrobić.

Grzyby Hallimash

Grzyby Hallimash

Grzyby gotowe można podać z ziemniakami oddzielnie gotowanymi i tłuczonymi, jak i z pieczywem.

SMACZNEGO!

6 komentarzy Dodaj własny

  1. optymista13 pisze:

    Masz rację, opieńki mogą bardzo się różnić wyglądem, ale zapach mają niepowtarzalny. Co roku mam je w swojej domowej spiżarni pod różnymi postaciami. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. o proszę! a pod jakimi postaciami?🥹

    Polubione przez 1 osoba

  3. optymista13 pisze:

    Marynowane, mrożone i suszone. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  4. że opieńki można wysuszyć nie podejrzewałabym, bo zawierają ogrom wody, natomiast słyszałam o zasalaniu😱

    Polubione przez 1 osoba

  5. optymista13 pisze:

    Kiedyś moja matka soliła, bo nie było lodówek.

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz