Chleb wiosenny z naparem
Jak już pisałam przy innych chlebach, ciągle śledzę poczynania technologów żywienia układających nowe receptury chleba i piekarzy według tych receptur wypiekających chleby. Jestem pod wrażeniem, bo nie raz wydaje się, ze składniki mało się różnią, a jednak to jest inny chleb i ich smaki sporo się różnią. Czasami wystarczy tylko czas garowania wydłużyć lub skrócić, albo odrobinę czegoś innego dodać i mamy nowy smak chleba. Tak jest i tym razem, dzisiaj przygotowujemy najpierw,zamiast zakwasu napar z płatków owsianych.

Składniki chleba wiosennego z naparem: ( chlebek o ŚREDNICY 22 cm )
Napar z PŁATKÓW owsianych:
- 100 g pełnoziarnistych płatków owsianych
- 250 ml wrzącej wody
- 10 g soli
Do miski robota kuchennego wsypujemy płatki owsiane z solą i zalewamy gotującą wodą 250 ml. Przykrywamy miskę i zostawiamy napar do naciągnięcia.
Składniki głównego ciasta i wykonanie:
- 350 g pszennej mąki Typ 550
- 50 g mąki żytniej Typ 1150
- 10 g świeżych drożdży
- 150 ml zimnej maślanki
- 1 łyżka trzcinowego cukru
- trochę płatków owsianych do otoczenia w nich ciasta
Gdy napar z płatków owsianych jest już gęsty, a jego temperatura jest przyjazna dla dłoni, wsypujemy do niego obie mąki. Cukier trzcinowy i drożdże mieszamy z maślanką, wlewamy do miski z mąkami i 7 minut na wolnych obrotach robota zagniatamy ciasto, po czym obroty zwiększamy na średnie i dalej wygniatamy przez 3 minuty. Przykrywamy ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia jego objętości, co może potrwać 1,5 – 2 godzin. Czystą ściereczkę kuchenną rozkładamy na blacie kuchennym posypujemy ją mąką. Połowę stolnicy posypujemy lekko mąką a drugą połowę płatkami owsianymi. Ciasto wykładamy na połowę stolnicy posypaną mąką i wirujemy ciastem tworząc kulę, po czym mięśniem kciuka rozgniatamy kulę nieco ją płaszcząc i brzegi ciasta zarzucamy do środka, znowu przywracając ciastu kształt kuli. Ciasto smarujemy wodą i kładziemy na drugą stronę stolnicy, tę posypaną płatkami owsianymi , kulamy ciasto po płatkach i przekładamy na wcześniej przygotowaną ściereczkę z mąką.
Brzegami ściereczki zakrywamy ciasto i kładziemy do koszyczka lub miski stroną z założonymi brzegami ciasta na dół, na 30-40 min, kiedy to ciasto prawie podwoi swoją objętość. W między czasie wstawiamy garnek żeliwny do piekarnika na drugą szynę od dołu i rozgrzewamy go do temperatury 250°C. Ciasto z koszyczka wrzucamy prosto do garnka i przykrywamy pokrywką, temperaturę natychmiast redukujemy do 220°C i pieczemy chleb 45 minut.
PS. Jeśli zapomniałaś/eś/ o cieście na chleb stojącym w lodówce, to nie szkodzi, on może postać tam całą noc, po prostu lepiej dojrzeje. Jeśli kupiłaś /eś/ nowy garnek żeliwny, wygotuj go z płynem do naczyń przez 30 min minimum, ponieważ garnki te są smarowane środkiem przeciw rdzy, który schodzi w wysokiej temperaturze.
Smacznego.

Wspaniały! Ja ostatnio rzuciłam się na pieczywo orkiszowe. Pozdrawiam serdecznie 😀
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Wiosna przed nami to i taki wspaniały chelebek będzie pasował
PolubieniePolubione przez 1 osoba