Chleb rodzinny


Chleb rodzinny

Chleb rodzinny, bo jest duży i chociaż ma wiele przypraw, to żadna z nich nie dominuje, a wręcz przeciwnie tworzą razem pyszny smak swojskiego chleba, który przecież każdy lubi. Połączenie tych dwóch mąk, bardzo białej mąki Manitoba Typ -00 z mąką orkiszową Typ-1050 daje zawsze wyśmienity smak wypośrodkowany między łagodnym, po dłuższej obróbce technologicznej, a kwaskowym smakiem pełnych ziaren pszenicy. Po tym wstępie, pozostaje mi tylko zaprosić moich czytelników do przeanalizowania składu i nabrania ochoty na upieczenie mojego chleba rodzinnego.😊

Chleb rodzinny

Chleb rodzinny
Chleb rodzinny
Chleb rodzinny

Składniki:

ciasto wstępne zarazem aktywujące nasze drożdże:

  • 210 g Lievito Madre z lodówki
  • 100 g mąki Manitoba
  • 100 g wody letniej

Główne ciasto:

  • 410 g ciasto wstępne
  • 300 g mąki Manitoba /lub inna Typ-00/
  • 300 g mąki pszennej Typ-1050
  • 350 g wody letniej
  • 40 g wody do Bassinage
  • 4 łyżki oleju z oliwek
  • 16 g soli
  • 2 łyżki miodu
  • 5 g drożdży świeżych
  • 5 g Amarantu
  • 2 łyżki nasion lnu
  • 2 łyżki ziaren suszonego kopru

Przygotowanie :

Na 5-6 godzin przed przystąpieniem do pieczenia wyjmij drożdże z lodówki, odważ 210 g, dodaj powyższą ilość mąki i wody, dobrze wymieszaj i odstaw do uaktywnienia się Lievito Madre, a za razem powstania ciasta wstępnego. Resztę drożdży nakarm i ponownie wstaw do lodówki, do następnego karmienia, i dalszej hodowli.

Gdy ciasto podwoi swoją objętość, /w b. ciepłym pomieszczeniu może to trwać 4 godziny grunt, aby uzyskać podwójną ilość ciasta/ wlej do niego wodę, olej,  miód i wkrusz świeże drożdże,  wymieszaj na emulsję, po czym wsyp obie, wcześniej wymieszane ze sobą, Amarantem i z solą mąki, zagniataj ciasto na chleb hakiem robota kuchennego, aż zniknie mąka, po czym dolej 40 ml wody i włącz szybkie obroty maszyny, zagniataj 10 minut. Krotko przed końcem tego czasu zagniatania dosyp wszystkie ziarna i dopilnuj, aby  były wgniecione, a ciasto samo odeszło od ścianek miski.

Przykryj miskę z ciastem na godzinę, po czym zagnieć ręką ciasto z czerech stron i ponownie zostaw do wyrastania na 2 godziny, aż potroi swoja objętość.

Następnie posyp koszyczek do garowania mąką. Ciasto wyłóż z miski na matę silikonową i załóż jego boki do środka lekko je wciskając, i przełóż do koszyczka garowego, przykryj ciasto i odstaw do wypełnienia się koszyczka.

Piekarnik wraz z żeliwnym garnkiem z przykrywką nagrzej do 250°C. Wytnij z papieru do pieczenia taki kształt jak na zdjęciu i wyłóż na niego ciasto z koszyczka, natnij dowolne sznyty, po czym chwyć za rogi papieru i przełóż bochen do garnka. Przykryj garnek pokrywką, zmniejsz temperaturę do 220°C i piecz 30 minut. Po 30 minutach zdejmij pokrywkę z garnka, zmniejsz temperaturę piekarnika do 200°C i piecz jeszcze 25 minut. Sprawdź patyczkiem czy ciasto nie klei się do niego, myślę, że nie ma prawa, wyjmij chlebek, stuknij w jego spód, a usłyszysz głęboko głuchy dźwięk, który świadczy, że zakończyłaś udany proces pieczenia chleba rodzinnego, a ja cieszę się, że dotrwałaś ze mną do końca.😊👍

Smacznego!

PS: Dlaczego do wypieku moich chlebków używam tak często Amarantu?/ Amaranth/ Po pierwsze ze  względu na wartości odżywcze, ponieważ jego ziarna przewyższają większość rodzajów zbóż. Amarant jest bogaty w wapń, żelazo i magnez, a także zawiera cenne kwasy tłuszczowe, dużo błonnika i białka. Białko roślinne zawarte w Amaranth jest również szczególnie lekkostrawne i trawione. Po drugie wspomaga drożdże, a więc przyspiesza proces garowania ciasta oraz spulchnia ciasto, co powoduje że gotowy chlebek jest wysoki i lekki. 

Chleb rodzinny
Chleb rodzinny
Chleb rodzinny
Chleb rodzinny

Domowa Piekarnia

2 komentarze Dodaj własny

  1. Ultra pisze:

    Sól, miód, zioła dodaję, ale nigdy nie dodawałam kopru. Zobaczymy, czy będzie chleb koperkowy…
    Zasyłam serdeczności

    Polubione przez 1 osoba

  2. oj nie dopisałam ziaren suszonego kopru,sorry

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s