Chleb Charlotte


Chleb Charlotte

Odrobina żyta nadaje temu chlebowi  wytrawnego smaku. Możesz go dowolnie wymieniać – na pełnoziarnistą mąkę z większym posmakiem lub na mąkę z zupełnie innego rodzaju ziarna. Nie ma ograniczeń dla Twojej wyobraźni. Na tym właśnie polega urok tego prostego chleba mieszanego. Jednakże ja dzisiaj proponuję skład żytniej mąki 1370 Typ i  maki pszennej 1050, ale z Poolish /czytaj niżej / czyli z „Przed-ciastem”, albo jak kto woli „Ciastem wstępnym”. przygotowywanie  tego chleba trwa dwa dni.

Chleb Charlotte
chleb, chleb mieszany
chleb Charlotte
chleb,Charlotte,żytni,pszenny

„Wstępne ciasto” :zwane tez uwaga! Poolish – a z kolei Poolish, to ciasto wstępne, które prawdopodobnie zostało przywiezione do Francji przez polskich imigrantów przez Austrię. Mąka i woda  w nim  zawarte są w równych proporcjach . Dodaje to ciastu głównemu różnorodność smaków i sprzyja jego elastyczności. Poprawia również kruchość skórki i świeżość chleba. Chociaż tak okrężnymi drogami próbują piekarze, jakby zataić po prostu używanie  polskiego zakwasu?😂🤣Tak, czy owak zaczynamy piec ten przepyszny chlebek i tak oto:

  • 100 g żytniej mąki  Typ 1370
  • 100 g pszennej maki 1050 
  • 200 g wody lodowatej
  • 0,5 g świeżych drożdży

Te powyższe składniki dokładnie wymieszać w misce z pokrywką i odstawić przykryte  w temperaturze pokojowej na 16-20 godz.

Ciasto główne  na Chleb Charlotte:
  •  ciasto wstępne – Poolish
  • 400 g pszennej mąki 1050
  • 250 g wody zimnej
  • 12 g soli
  • 4 g świeżych drożdży
przygotowanie Chleba Charlotte:

Wszystkie powyższe składniki wrzucić do jednej miski i 10 minut wymieszać na małych obrotach miksera, a potem jeszcze 5 minut zagniatać  na szybkich obrotach. Odstawić ciasto na 120 minut w temperaturze pokojowej przykryte ściereczką, ale po 30 minutach przegnieść, przycisnąć i boki zarzucić do środka,  tak po 60 min, po 90 min ponownie. Ciasto uformować na kulę lub walec w zależności jaki kształt chleba chcemy mieć i jak będziemy piec. Ja lubię chleb z blaszki, ponieważ kroję krajalnicą, okrągły się nie mieści, a krojąc go na kawałki tracimy wilgotność i świeżość. Włożyłam ciasto do wyłożonej formy, 29 cm długości papierem do pieczenia i odstawiłam przykrywając ściereczką na 60 minut do wyrośnięcia. Jeśli lubisz okrągły chleb uformuj kulę, posyp koszyczek do wyrastania chleba  mąką i przykryj. Ciasto jest luźne. Piekarnik nagrzać do 250°C góra-dół i na start zaparować go. Piec chlebek 10 minut po czym zmniejszyć temperaturę na 220°C  i piec nadal 35 minut. Po wyjęciu chleba z pieca stukamy, pukamy w jego spod, aby usłyszeć nasz ulubiony, głuchy odgłos, co znaczy, ze wszystko poszło po naszej myśli i pieczenie chlebka jest  zakończone.

życzę smacznego!

Chleb Charlotte
chleb Charlotte, chleb żytnio-pszenny, chleb z Poolish

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s